СТРАСТІ ХРИСТОВІ – ДЕНЬ ПЕРШИЙ

У Великий Четвер (5 квітня) літургія Церкви впроваджує нас у Тайну Господньої Вечері. Цього дня Ісус Христос встановив пресвяте Таїнство Євхаристії та Священства, також в цей день Він був схоплений і кинутий до темниці. Був це день прощення і розлуки з апостолами, день об’явлення зворушливої любові та смирення Божого Сина, день установлення святих Тайн. 

Цього дня Вівтар був помірковано прикрашений квітами, що підкреслювало характер цього дня. У Літургії Слова за уривком з Послання до Коринтян Апостол Павло розповідає про встановлення Євхаристії та приготування до гідного її прийняття. Натомість Євангеліє словами св.Йоана повчає нас про чистоту душі, необхідну, аби прийняти Христа, який, полюбивши людей, полюбив їх до кінця. Після Євангелії лунає проповідь, у якій є представлені найдостойніші тайни, які згадуються у цій Месі, а саме: установлення Пресвятої Євхаристії та Священства: «Предивною є ця Вечеря, Вечеря установлення Євхаристії, бо буде тривати до кінця світу, і кожен може брати в ній участь, бо Христос установив під час Неї Священство. Наказав уприсутнювати Євхаристію як Жертву і Трапезу – «Чиніть це на мій спомин» (Лк 22, 19)» наголошує о.Петро, який очолював Євхаристію.

Після проповіді відбувається обряд миття ніг. Цю послугу завжди виконували раби або слуги. Ісус під час Тайної Вечері власноруч обмив ноги апостолам, даючи приклад любові кожному з нас. Любові, що є безкорисливим даром себе для інших; яка не чекає, щоб їй служили, а сама поспішає служити. Звичай миття один одному ніг спершу мав місце у бенедиктинських монастирях. Згодом цей жест почав використовуватись у Літургії Великого Четверга. Спочатку в римській Літургії його могли виконувати лише єпископи і абати. Сьогодні цей обряд може звершуватись у кожній парафіяльній спільноті, тому священик власноруч омиває ноги 12 чоловікам парафіянам. У цей час співаються відповідні пісні: «Немає більшої любові», «Там, де є любов» і т.д. По закінченню обряду о.Петро, умивши руки повернувся на місце відправи.

Число тих, хто приступав цього дня до Святого Причастя, дуже велике, оскільки кожен католик, у день встановлення Євхаристії, прагнув взяти у ній участь і подякувати Христу за цей дар.Після Причастя священики, стоячи перед вівтарем, тричі окаджують 

Пресвяту Євхаристію і отримавши від міністранта вельони білого кольору, взяли Дарохранительниці і, накривши її вельоном, переносять у процесії на місце зберігання до так званої темниці, як пам’ять про арешт і ув’язнення Господа. Під час перенесення Пресвятих Дарів лунав гімн «Славословим і співаєм». Деякий час тривало поклоніння Ісусові Євхаристійному, а потім священики разом із міністрантами тихо вийшли до сакристії, й на цьому богослужіння Великого Четверга завершилось. А тим часом перед Пресвятими дарами триває адорація, де кожен може помолитись, перепросити та подякувати Господу…

Вероніка та Вікторія, наші парафіянки

Поширити:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *